ICC. Lugemissoovitus Finantsjuhilt Merje Aavasalu

Lugemissoovitus Prisma finantsjuhilt

Ajakirjanik Merilin Merila 20.06.2025 kell 09:19

 

Merje Aavasalu

Prisma Peremarketi ja Sokotel AS finantsjuht Merje Aavasalu.

Prisma Peremarketi ja Sokotel AS finantsjuht Merje Aavasalu rääkis, et on olnud elu jooksul väga aktiivne lugeja, kuid ajapikku on lugemise maht vähenenud.

Seda põhjusel, et Merjel tuli elus ette intensiivsem periood, millele järgnes teatav vaimne üleküllastus. “See oli hetk, mil tundsin, et vajan pausi teiste mõtteviisidest ning ruumi oma maailmapildi ja arusaamade kujunemiseks. Nüüdseks olen taas lugemise juurde naasnud, sest ebastabiilsed ajad rahvusvahelises poliitikas ja majanduses suunavad paratamatult otsima vastuseid ning võrdlema erinevaid teooriaid. Selline refleksiivne lugemine toob ka värskust meie Eesti-kesksesse diskussiooni,” rääkis ta.

Merje tee finantsvaldkonda on olnud ebatavaline: oma karjääri alustas ta hoopis töötades arstina, juhindudes soovist maailma paremaks muuta. Soov aidata viis ta USA rahvusvahelisse majandusülikooli, kuid reaalsus suunas Merje makromajanduse asemel hoopis finantsjuhi rolli. “See amet osutus loomupäraselt sobivaks – olen uuendusmeelne, keskendun tulemuslikele finantsprotsessidele ning näen ettevõtet tervikuna, panustades strateegiliselt igasse arenguetappi,” ütles ta.

Suurim lugemiseelistus on majandusteooriaga seotud kirjandus

Lugemiseks eelistab Merje eelkõige majandusteooriaga seotud kirjandust, sest see aitab süvitsi mõista suuremaid süsteeme ja arengutrende ning poliitika on selle lahutamatu osa. Peamiselt moodustavad Merje lugemisvaliku topi maailma majandus, teaduspõhine kirjandus, kunst ja arhitektuur.

Daron Acemoglu ja James A. Robinsoni “Why Nations Fail”

Raamat põhineb uurimistööl ja analüüsib, kuidas poliitiliste ja majanduslike institutsioonide kaasavus või eksklusiivsus määrab riikide majandusliku edu. Autorid toovad näiteid näiteks kahe Korea kontrasti, rõhutades institutsioonide rolli ühiskondliku heaolu kujundamisel. Raamat pakub ka tausta seletust, miks vaid kolm Balti riiki on endise NSVL-i riikidest edukalt arenenud.

Tegemist on New York Timesi ja Wall Street Journali bestselleriga ning kahe 2024. aasta Nobeli majanduspreemia laureaadi tööga.

Mark Blyth “Austerity: The History of a Dangerous Idea”

Raamat on kriitiline analüüs kärpepoliitikate mõju kohta finantskriiside ajal. Eelarvekärped, mida esitletakse vastutustundliku majandamise vahendina, on sageli süvendanud kriise, vähendanud majanduskasvu ja suurendanud ebavõrdsust.

Raamatus käsitletakse ka Euroopa võlakriisi, euroala struktuurseid nõrkusi ja Saksamaa ordoliberalismi mõju, tuues esile, kuidas erasektori võlad muudeti avalikuks koormaks, mille eest vastutavad nüüd riigid ja maksumaksjad. Blyth väidab, et üheaegne kärbete rakendamine mitmes riigis ei too kaasa kasvu, vaid pidurdab majandust globaalselt.

Lugemissoovitus Prisma finantsjuhilt – RMP

 

Scroll to Top