Auditite kvaliteet languses

Auditite kvaliteet languses

Audiitori valikul on tähtsad kriteeriumid tema kvalifikatsioon, usaldusväärsus, kättesaadavus ja kogemus. Kuidas aga teada saada, kas silma jäänud audiitor on usaldusväärne ning teeb oma tööd korralikult ja tähtajaks? Üks võimalus on vaadata audiitortegevuse järelevalve nõukogu iga-aastase audiitorühingute kvaliteedikontrolli tulemusi. Arvestades, et audiitoreid on sadu, ei kontrollita igaüht igal aastal.

Audiitorite põud

Audiitoritele on tööd juurde tulnud. Viimaste aastate kõrge inflatsioon on kasvatanud ettevõtete käibeid ja bilansimahtu ning seetõttu on rohkem ettevõtteid, kes peavad tellima oma majandusaasta aruandele kas auditi või ülevaatuse. Samuti on lisandunud uusi auditiliike, näiteks jätkusuutlikkuse (ESG) audit. Seda, kas ettevõttel tuleb tellida audit, ülevaatus või mitte kumbki, saab lugeda: https://rpteenus.ee/raamatupidamine-algusest-osa-3-audiitorkontroll-auditeerimise-piirmaarad/

Teiseks näeme, et audiitorite arv väheneb. Eestis on audiitortegevuse registri andmetel praegu 339 vandeaudiitorit ja 117 audiitorettevõtjat. Kolme aasta taguse ajaga võrreldes vastavalt viie ja 14 võrra vähem. Audiitori ameti pidajate arv väheneb, sest audiitori tööle esitatakse aina keerulisemaid nõudeid, paljud audiitorid on aktiivsest tööelust tagasi tõmbumas.

Ettevõtluskeskkonna usaldusväärsus on kahanemas.

Kuna audiitor kinnitab ettevõtte finantsaruannete vastavust teatud reeglitele ja tagab, et aastaaruannet lugedes saab organisatsiooni majanduslikust seisundist õiglase pildi, on väga murettekitav, kui finantsaruandeid ei osata või ei suudeta adekvaatselt analüüsida. Selline ebakvaliteetne töö vähendab Eesti ettevõtluskeskkonna usaldusväärsust.

Olukorra parandamiseks saavad midagi ette võtta nii kliendid, audiitorid kui ka seadusandja. Klientidele ehk ettevõtjatele võib soovitada nõudlikkust audiitori töö suhtes ning kaaluda, kas majandusaasta lõpp 31. detsembril on ettevõttele kõige sobivam. Kuna 95% ettevõtetest valib majandusaasta lõpuks kalendriaasta lõpu, koondub majandusaasta aruannete koostamise ja auditeerimise koormus ühele perioodile. Kui aga rohkem ettevõtteid ja organisatsioone lõpetaks oma majandusaasta mõnel muul kuupäeval, võimaldaks see raamatupidajate ja audiitorite koormust ühtlasemalt hajutada ning teha paremat koostööd.

Audiitorbüroodele soovitan sisse viia sisemise kvaliteedikontrolli ja panustada inimeste pidevasse koolitamisse. Seadusandjalt ootan audiitortegevuse seaduse ajakohastamist. Vandeaudiitorite kogemuse põhjal on praegune audiitorkontrolli ulatus liiga piiratud, mistõttu oleks vaja suurendada ettevõtete ja organisatsioonide majandusaasta aruannete auditi ja ülevaatuse kohustuslikke piirmäärasid. Samuti vajab muutmist audiitorkontrolli sisemine piirmäär, millest alates läheb nõrgemat kindlustunnet väljendav ülevaatus üle suuremat kindlustunnet andvaks auditiks. Audiitorkogu on esitanud vastavad ettepanekud rahandusministeeriumile ning ministeerium on alustanud teemaga tegelemist.

Loe lisaks: https://rpteenus.ee/audiitorkontroll-auditeerimise-piirmaarad/

Loe edasi: https://rpteenus.ee/siirdehind-ehk-transfer-pricing/

Scroll to Top