Majandusaasta aruanne
Majandusaasta aruanne on kohustuslik dokument kõigile Eestis tegutsevatele ettevõtjatele. Sellel on kindlaks määratud vorm, mis vastab seadustega kehtestatud nõuetele. Lisaks peab see aruanne täpselt ja õiglaselt kajastama ettevõtte finantsseisundit, majandustulemusi ja rahavooge majandusaasta lõpu seisuga. Majandusaasta aruanne tuleb esitada kuud pärast majandusaasta lõppu ehk enamasti on tähtajaks 30.06.
Professionaalne raamatupidaja alustab majandusaasta aruande koostamist kogudes põhjalikult ettevõtte finantsandmeid ja dokumentatsiooni. Ta analüüsib ettevõtte raamatupidamise kontosid, tehinguid ja finantsseisundit, tagades kõikide oluliste aspektide täpsuse ja õigsuse vastavalt kehtivatele raamatupidamisstandarditele ja seadusandlusele.
Edasi koostab raamatupidaja majandusaasta aruande vastavalt seadusega ette nähtud vormile, mis hõlmab bilanssi, kasumiaruannet ja rahavoogude aruannet. Ta tagab, et aruanne annaks täieliku ülevaate ettevõtte finantsolukorrast, majandustulemustest ja rahavoogudest majandusaasta lõpu seisuga.
Kui ettevõte vajab konsolideeritud aruannet, siis professionaalne raamatupidaja kogub andmeid ka ettevõtte tütarettevõtete ja sidusettevõtete kohta ning konsolideerib need emaettevõtte aruandega. See protsess nõuab täpsust ja hoolikat läbimõtlemist, et tagada kõikide ettevõtete aruannete õigsus ja ühilduvus.
Hind majandusaasta aruande koostamisele ja vajadusel konsolideeritud aruande koostamisele sõltub ettevõtte suurusest, keerukusest ja nõutavast töömahust. Tavaliselt määratakse hind lähtuvalt töötundide arvust ja professionaalse raamatupidaja tunnitasu määrast. Mida suurem ja keerulisem on ettevõte, seda rohkem ressursse ja aega on vaja aruande koostamiseks ning selle alusel määratakse ka hind vastavalt.
Ettevõtte majandusaasta aruande vastu tunneb huvi äriregister, kes kontrollib majandustegevuse vastavust seaduses määratletule, maksu- ja tolliamet, võlausaldajad. Samuti krediidiregister, millele kaudu saavad ettevõtte majandustegevuse põhiandmed ja eriti võlad ning võlgnevused või nende andmete puudumine kättesaadavaks igale päringu esitajale. Me ei tohi unustada konkurente, partnerid, tarnijad ja teised, kes selle kaudu määratlevad ettevõtte usaldusväärsust. Viimane on aga otseses seoses sellega, millistel tingimustel (ja kas üldse) ettevõttega tehinguid tehakse, kas ja kui palju nõutakse ettemaksu jne. Aruande puudumine aga näitab ettevõtte eriliselt madalat usaldatavust.