Eestis kehtivad dividendi maksmise maksud ja nõuded on järgmised:
- Osakapitali nõue: Osakapital peab olema täielikult sisse makstud ja registreeritud.
- Majandusaasta aruanne: Peab olema kinnitatud majandusaasta aruanne, kuigi avalikustamine pole nõutud.
- Jaotamata kasum: Dividende võib maksta maksimaalselt majandusaasta aruandes näidatud jaotamata kasumi ulatuses.
- Amortiseerimata arenduskulud: Ei tohi olla amortiseerimata arenduskulusid.
- Maksevõime säilitamine: Dividendide maksmine ei tohi halvendada ettevõtte maksevõimet; see on juhatuse vastutus.
- Omakapitali nõue: Pärast dividendide väljamaksmist ei tohi omakapital langeda alla lubatud piirmäära (mis on pool osakapitalist).
Dividendide maksustamine:
Dividendidelt tuleb maksta tulumaksu jooksva aasta kasumi arvelt. Teoreetiliselt on lubatud välja maksta kogu eelmise aasta kasum, kuid juhatus peab hindama ka jooksva aasta tulemusi. Kehtivad kaks erinevat maksustamisrežiimi:
- Tavaline dividend:
- Esmakordsel maksmisel või pikema vaheaja järel: väljamakselt 25% (kinnipeetav 20%).
- Keskmist ületava osa puhul, mis ei mahu korduvdividendi alla.
- Korduvdividend:
- Madalamat maksumäära 14/86 saab rakendada kolme eelneva aasta keskmise maksustatud dividendi ja omakapitali väljamakse ulatuses.
- Juriidilisele isikule makstes rakendub madalam määr, kuid füüsilisele isikule makstes lisandub 7% kinnipeetavat tulumaksu.
Näide dividendide maksustamisest:
Kui makstakse dividende 5 000 eurot:
- Tavalised dividendid: 5000 eurot, tulumaks: 5000 * 20 / 80 = 1250 eurot.
- Kui kogu summa makstakse välja, peab 2024. aastal olema kasum vähemalt tulumaksu osas, mis makstakse dividendide pealt välja.
Korduvdividendi näide:
Kui ettevõte maksab korduvdividende summas 5 000 eurot:
- Madalam maksumäär 14/86: 5000 * 14 / 86 ≈ 813 eurot.
- Kui makstakse füüsilisele isikule, lisandub veel 7%: 5000 * 7 / 100 = 350 eurot.
- Kokku makstav tulumaks on siis 813 + 350 = 1163 euro
Dividendi jaotamise alused
Dividende võib maksta ainult eelnevate perioodide jaotamata kasumi arvelt, mille eelduseks on kinnitatud majandusaasta aruanne ja osanike otsus. Kui äriühing saab dividendi ja soovib selle edasi jaotada oma osanikele, peab tal olema piisavalt jaotamata kasumit. Vastasel juhul tuleb jaotamine lükata järgmisesse majandusaastasse.
Kui osanikud soovivad jaotada jooksva või veel kinnitamata majandusaasta kasumit, tekib probleem dividendi deklareerimise ja edasimaksmisega. See ei vasta tulumaksuseaduse dividendi mõistele ja tuleb deklareerida kasumieraldisena. Juriidilistest isikutest osanikud ei saa sellist kasumieraldist maksuvabalt edasi jaotada, mistõttu on mõistlik oodata majandusaasta aruande kinnitamist või kasutada muid viise raha varasemaks saamiseks.
Dividendide maksustamine
Alates 2025. aastast kehtib Eestis ühtne 20% tulumaksumäär kõikidele dividendi väljamaksetele. Korduvdividendide soodusmäära (14%) ja füüsiliste isikute 7% lisamaksu enam ei rakendata.
Võrdne kohtlemine dividendi jaotamisel
Füüsilistele isikutele makstavate dividendide puhul tuleb kinni pidada 20% tulumaks. See võib tekitada probleeme, kui ettevõttel on nii füüsilistest kui juriidilistest isikutest investoreid. Ettevõttel tasub analüüsida, kuidas jaotada dividende, et kõik omanikud oleksid võrdselt koheldud ja ei tekiks ebasoodsaid maksukohustusi.
Maksuvabastused ja soodustused
Kui ettevõte on saanud dividende äriühingult, milles tema osalus oli vähemalt 10%, ja need dividendid on olnud maksustatud või tasutud maksustatud kasumi arvelt, on ettevõttel õigus neid dividende maksuvabalt edasi jaotada. Väiksema osaluse korral saab Eesti ettevõte välisriigis tasutud tulumaksu enda tulumaksust maha arvata. Selleks tuleb saadud dividende kajastada TSD lisal 7 ja vajadusel esitada tõend välisriigis tasutud tulumaksu kohta.
Tulevik
Alates 1. jaanuarist 2025 tõuseb Eestis ettevõtete tulumaksumäär 22%-ni ning regulaarselt makstavate dividendide 14% soodusmäär kaotatakse. Edaspidi rakendub kõikidele dividendidele ja muudele kasumieraldistele 22% maksumäär. Kassapõhine maksusüsteem jääb kehtima. Üleminekusätete kohta täpne info hetkel puudub, kuid eeldatavasti selguvad need lähiajal, võimaldades ettevõtjatel paremini planeerida 2023 ja 2024 jaotatavate dividendide suurust.